Google Adwords Nedir ve Ne İşe Yarar?

Google Adwords Nedir ve Ne İşe Yarar?

Google; 1998’den bu yana kullanılan ve günümüzde de dakikada ortalama 2 milyondan fazla arama yapılan, dünyanın en çok, Türkiye’de ise %99 internet kullanıcısının tercih etmiş olduğu bir arama motorudur. Teknolojisini her geçen gün geliştiren Google’ın, 2000’li yılların başlarında kullanıma sunduğu Google AdWords ile internet üzerinden yapılan bilgi, ürün, hizmet arayışlarında farklı ve oldukça önemli bir boyut kazanmıştır.

Google AdWords; işletmenizin ürün veya hizmetlerini arayan kullanıcılara daha kolay ulaşabilmenizi sağlayan bir sistemdir. Ölçümlenebilme özelliği ve sadece aldığınız tıklamalar için ücret ödüyor olunması, birçok firmanın neredeyse ilk reklam tercihlerinden olmasını sağlıyor.

Nasıl Çalışır?

AdWords reklamları; küçük, orta ve büyük ölçekli tüm işletmelere hizmet vermektedir. Bu sisteme dahil olduğunuzda; hedef kitlenizin yapabileceği arama sorgularını, sayfa ziyaretinde bulanabileceği web sitelerini, kategori ve konuları belirleyerek spesifik olarak hedefler ve reklamlarınızı gösterebilirsiniz. Böylelikle istediğiniz anahtar kelime kalıplarıyla Google, search(arama) alanında reklamlarınızı gösterebilir. Aynı zamanda Google ile anlaşmalı web siteleri de reklamlarınızı görsel olarak gösterebilir, hatta sayfa ziyaretinde bulunan kullanıcıları remarketing sayesinde daha uygun maliyetler ile hedefleme yapabilirsiniz. Bu sizi bilen değil, sizi bilmeyen kullanıcıları da potansiyel müşteri portföyünüze eklemenizi sağlar.

Google AdWords sistemine dahil olabilmek için öncelikli olarak işletmenizin rakip işletmelere göre neden tercih edilmesini istediğinizin kararını vermeniz gerekir. Unutmayın ki; AdWords global olarak kullanılabilen bir sistemdir ve sizin tercih ettiğiniz gibi farklı işletmelerce de tercih edilmektedir. Bu sayede etkin bir AdWords kullanımı için ilk adımı da atmış olursunuz.

Dikkat Edilmesi Gereken Konular

AdWords reklamlarını kullanırken, dikkat edilmesi gereken öncelikli konular mevcuttur. Hesap kurulumu, teknik gereksinimler, farklılık yaratabilecek reklam/tanıtım içerikleri ve söylemleri, hesap yönetimi, her geçen gün değişen rekabete ayak uydurmak, düzenli takip/optimizasyon ve raporlamalar hakkında nasıl bir yol izlenebileceği bu konulardan bazılarıdır. Bunları bir an önce netleştirip planlamanız gerekiyor. Böylece reklamlarınız için çizdiğiniz yol haritasında elde ettiğiniz sonuçlara göre daha gelişmiş bir hedefleme imkanınız olacaktır.

Google AdWords, bireysel olarak açılıp kullanılabilen bir hesap olmasından ziyade, ürünle ilgili tecrübe ve bilgi birikimiz arttırmış ve kanıtlamış Google Partners AdWords ajansları tercih edilmeli ve destek alınmalıdır.

admin

2 Yorum

Nihat Yayın tarihi2:28 am - Şub 18, 2019

Google Adwords hayatımızın artık olmaz olmazı durumundadır. Makale için teşekkürler.

Haluk Yayın tarihi10:26 am - Nis 24, 2019

Baran bey ile 2 aydır çalışıyoruz. Adwords reklamları sayesinde satışlarım arttı. Kendisine teşekkür ediyorum.